consulting

ENGLISH

I learned the art of working with a writer from the best script consultants and story editors in Europe and the US. I’ve spent years practicing my skills and getting to know how different artists work in many countries around the world. As a Story Editor, I participated in one of the most prestigious development programs in Europe, TorinoFilmLab. In 2015, I created a unique screenwriting workshop program in Warsaw. Over 40 screenwriters and directors have participated so far. In 2017, I co-created a year-long screenwriting development program financed by the Polish Film Institute and a few others notable film institutions in Poland.

So far, I’ve worked on the development of over 60 films, mainly from Europe and the US, but recently also from China and India. I collaborated with financing institutions, big networks, various production companies, and individual artists.

Through many international projects, I’ve developed a unique approach to amplify the emotional theme of each story. The core that all of us can understand and relate to. Thanks to this approach, while appealing to a slightly wider audience, the story can still preserve its own voice and flavor.

For me, everything starts with and comes back to the characters. They carry most of the answers and solutions. When working on a screenplay, I try to guide the author to find those answers on her/his own. The writer is the only person who knows exactly, how the story is supposed to be told. Although I’ve mastered screenwriting theory and script analysis — something that I teach in film schools — when moving to working on screenplays of other people, all the theories stay behind. There are only the author and her/his story. All the answers lay within those two.

 

PO POLSKU

Sztuki pracy z innymi scenarzystami uczyłem się od wielu wybitnych specjalistów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Dzięki temu udało mi się wypracować swój własny, delikatny sposób pracy. Staram się nie sugerować niczego wprost, nie dawać gotowych rozwiązań, a jedynie pomóc dojść twórcy do jej/jego własnych drogi. Delikatnie naprowadzam ją/jego na obszary wymagające dodatkowej pracy. Kluczem do całego procesu jest dla mnie zidentyfikowanie serca historii — tego, co leży u sedna pomysłu na film — tego, co tak naprawdę autor chce powiedzieć.

Doskonale orientuję się w teorii scenopisarstwa i różnych metodach konstruowania historii. Przeanalizowałem niezliczoną ilość filmów. Wykładam dramaturgię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz prowadzę scenarzystów w Scuola Holden w Turynie. Wcześniej byłem asystentem przy zajęciach “Script Analysis” na Columbia University. Od lat studiuję i badam to, jak różne sposoby opowiadania działają na widza.

Podczas pracy z autorem, cała moja wiedza i doświadczenie zostają za drzwiami. Liczy się tylko to, co jest w tekście i to co ma do powiedzenia twórca. Nie rozmawiamy o aktach, punktach zwrotnych i sekwencjach. W mojej opinii tego typu podejście może prowadzić do spłycenia historii i podporządkowania filmu jednej ze sprawdzonych formuł. Rozmawiamy przede wszystkim o bohaterach – o tym czego chcą, czego pragną, jak się zachowują i dlaczego, tym co ich napędza, co motywuje, o tym kim są. Staramy się też dojść do tego, jakie znaczenie niesie ze sobą film i jak wzmocnić jego temat.

W 2015 roku, odbyłem roczny program dla Story Editorów w ramach prestiżowego TorinoFilmLab. Rok wcześniej, odbyłem warsztaty dla konsultantów organizowane przez Sources2 w Amsterdamie. Oprócz tego, brałem udział w szeregu innych warsztatów scenariuszowych na całym świecie (m.in. Cine Qua Non Lab w Meksyku, TransAtlantic Talent Lab w Reyjkaviku, IFP Filmmakers Seminar w Nowym Jorku i Berlinale Talents). Moja edukacja scenariuszowa to przede wszystkim czteroletnie studia MFA na Columbia University w Nowym Jorku.

Dotychczas pracowałem przy developmencie ponad 60 pełnometrażowych filmów fabularnych. Większość z nich to projekty ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale ostatnio również z Indii i Chin. Pracuję zarówno z instytucjami finansującymi, wielkimi stacjami telewizyjnymi i studiami, z niezależnymi producentami oraz indywidualnie z twórcami.

W sprawie konsultacji proszę o osobisty kontakt. Adres email poniżej.